Our stock
Liebherr - LTM 1200-5.1
| Manufacturer: | Liebherr |
| Model: | LTM 1200-5.1 |
| Category: | Mobile cranes |
| Prod year: | 2017 |
| Capacity: | 200.000 KG |
| Hours: | 7.819 H |
Specifications
| Stock no.: | P1803 |
| Hours superstructure: | 7.819 H |
| Hours carrier: | 2.149 H |
| Engine superstructure: | LH D 934 S A6 145 kW / 197 PS |
| Engine carrier: | LH D 846 A7. 370 kW / 503 PS |
| Tyres: | 16.00 R25 |
| Drive: | 10x8x10 |
| Transmission: | ZF AS-Tronic |
| Boom: | 72m M |
| KM: | 37575 KM |
| Swing away fly jib: | 22m M |
| Hookblocks: | 1x 3 Sheave |
| Extra: | EXTRA : 2x7 Meter Insert JIB. |
For more information regarding this crane or the prices of this crane, please get in touch with us.
Contact us about